Przedszkole – Pingwinki

Październik

 

 

28.09 (środa) DRZEWA W SADZIE – opowieść ruchowa o drzewkach owocowych. Zabawy utrwalające nazwy drzew jakie można zobaczyć w sadzie. Zajęcia dydaktyczne wprowadzające  liczbę 1 – poznanie zapisu graficznego cyfry. Wspólne zabawy z chustą animacyjną.

29.09 (czwartek) W SPIŻARNI – nauka piosenki „”Jesień w słoiku” – zabawy utrwalające tekst piosenki. Zabawa relaksacyjna polegająca na wykonywaniu masażyku. Zajęcia dydaktyczne uświadamiające dzieciom czym jest spiżarnia, po co robimy przetwory oraz kto oprócz ludzi robi zapasy na zimę. Degustacja przetworów ze spiżarni.

TEGO DNIA PRZEDSZKOLAKI MOGĄ PRZYNIEŚĆ JEDEN SŁOICZEK PRZETWORÓW, KTÓREGO ZAWARTOŚĆ BĘDZIEMY MOGLI SPRÓBOWAĆ PODCZAS DEGUSTACJI (przetwory mogą być owocowe lub warzywne)

30.09 (piątek) OWOCOWE ZABAWY – zabawy i zagadki  językowe. Wspólne tworzenie masy  solnej – lepienie owoców z przygotowanej masy. Zabawa matematyczno- ruchowa doskonaląca umiejętność przeliczania. Dzień chłopaka w tym dniu chłopcy maja swoje święto będą zabawy i dużo radości

W tym dniu zapraszamy  wszystkie przedszkolaki na teatrzyk pt.Gąsienica Matylda – co w trawie piszczy”. Spektakl rozpocznie się o godzinie 9.30

 

JESIEŃ W OGRODZIE

03.10 (poniedziałek) WARZYWNIAK – zabawy językowe. Zabawa w sklep z warzywami połączona z degustacją przyniesionych warzyw. Zabawy matematyczne doskonalące umiejętność tworzenia zbiorów równolicznych, dodawania i odejmowania w dostępnym dla dzieci zakresie.

Dojrzały owoc” – poszerzanie wiedzy o świecie przyrody, rozpoznawanie owoców dojrzałych i niedojrzałych. „Kosz z owocami” – komponowanie obrazu z elementów, malowanie farbami.

 

 

BARDZO PROSZĘ, ABY TEGO DNIA KAŻDE DZIECKO PRZYNIOSŁO DO PRZEDSZKOLA JEDNO WARZYWO

04.10 (wtorek) WARZYWA – zabawa językowo- sensoryczna. Wprowadzenie litery A – zabawa dydaktyczna zapoznająca z obrazem graficznym litery A. Zabawy doskonalące sprawność palców. Zabawy ruchowe ćwiczące równowagę i ogólną sprawność ruchową

05.10 (środa) WYCIECZKA DO MUZEUM ILUZJI

BARDZO PROSIMY O PRZYPROWADZENIE DZIECI NAJPÓŹNIEJ DO GODZ.9.00. KOSZT WYCIECZKI TO 35 ZŁ/DZIECKO. PIENIĄŻKI ZBIERAMY W NASZYM BIURZE.

06.10 (czwartek)NAD ZIEMIĄ I POD ZIEMIĄ – zabawy ruchowe. Zagadki na temat warzyw. Zajęcia dydaktyczne mające na celu uświadomienie dzieciom jak i gdzie rosną warzywa połączone z ćwiczeniami pamięci wzrokowej. Eksperyment z magiczną kapustą.  

07.10 (piątek) JESIENNE ZABAWY Z WARZYWAMI – zapoznanie dzieci z wierszem „Na straganie”. Wspólne zabawy teatralne polegające na przygotowaniu przedstawienia w oparciu o wysłuchany utwór. Zabawy ruchowo- językowe utrwalające obraz graficzny litery O i A. Quiz wiedzy o warzywach.

 

BEZPIECZNI NA DRODZE

10.10 (poniedziałek) JESTEM BEZPIECZNY – słuchanie opowiadania „Deszczowy dzień” mające na celu wprowadzenie do tematu tygodnia. Zagadki słuchowe. Praca plastyczna polegająca na stworzeniu sygnalizatora świetlnego. Wspólne zabawy ruchowe przypominające zasady poruszania się po drodze.

11.10 (wtorek) WIEM JAK SIĘ ZACHOWAĆ – zabawy językowe. Praca z książką mająca na celu przypomnienie zasad bezpieczeństwa związanych z jazdą na rowerze. Dzień Dziewczynek czyli dużo wesołych zabaw z naszymi pingwinkami . W tym dniu odwiedzą nas Strażnicy Miejscy start o godz.9.30

12.10 (środa) PRZEJŚCIE DLA PIESZYCH  – wspólne zabawy z piłką. Zagadki słuchowe –rozpoznawanie dźwięków ulicy. Zabawa ruchowa utrwalająca właściwe zachowanie się podczas przechodzenia na drugą stronę jezdni. Ćwiczenia grafomotoryczne. Praca w małych zespołach polegająca na stworzeniu gry „memory uliczne”.

13.10 (czwartek) ZNAKI WOKÓŁ NAS  zabawa dydaktyczna doskonaląca pamięć wzrokową. Rozmowa z dziećmi na temat znaków drogowych –zapoznanie dzieci z niektórymi znakami jakie mogą zobaczyć przy drodze. Zabawa badawcza uświadamiająca dzieciom konieczność używania odblasków.

14.10 (piątek) NASZA DROGA DO PRZEDSZKOLA – słuchanie opowiadania „A ja jestem majsterklepka” połączone z pracą plastyczno- techniczną polegającą na stworzeniu pojazdu z dostępnych materiałów. Zagadki utrwalające wiedzę na temat bezpieczeństwa na drodze. Wspólne zabawy ruchowe mające na celu integrację grupy.

 

JESIENNY KRAJOBRAZ

BARDZO PROSZĘ ABY W TYM TYGODNIU DZIECI PRZYNIOSŁY DO PRZEDSZKOLA SKARBY JESIENI (SZYSZKI, KASZTANY, ŻOŁĘDZIE) – KAŻDA ILOŚĆ JEST MILE WIDZIANA

17.10 (poniedziałek) JESIEŃ W PARKU I LESIE – zabawy językowe. Rozmowy na temat tego jak zachowujemy się w lesie oraz kogo możemy tam spotkać. Jeśli pogoda nam pozwoli wybierzemy się na poszukiwanie kolorowych liści i darów jesieni. Zabawy słuchowe.

18.10 (wtorek) PRZYRODA SIĘ ZMIENIA – zabawa dydaktyczna pobudzająca zmysł dotyku. Zapoznanie dzieci z obrazem graficznym litery „I”. Zabawy  ruchowe. Zabawy muzyczne doskonalące poczucie rytmu. Praca plastyczna polegająca na malowaniu liści wykonanych z masy solnej.

19.10 (środa) SKARBY JESIENI – zapoznanie dzieci z obrazem graficznym liczby dwa. Zabawy matematyczne doskonalące umiejętność dodawania i odejmowania. Zabawa relaksacyjna wykorzystująca zebrane dary jesieni. Jesienne stworki – praca plastyczna polegająca na tworzeniu stworków z jesiennych skarbów.

20.10 (czwartek) KOLORY JESIENI – praca w małych zespołach polegająca na stworzeniu jesiennych mandali. Zagadki językowe na temat jesieni. Zabawa ruchowa polegająca na tropieniu kolorów. Słuchanie wiersza „Srogi wróbel” i rozmowa na temat jego treści.

21.10 (piątek) INSPEKTOR KROKODYL – tego dnia poznamy postać Inspektora Krokodyla. Dzięki opowiadaniu dowiemy się czym się zajmuje oraz jakich przedmiotów używa w swojej pracy. Podczas wspólnych zabaw będziemy doskonalić umiejętność współpracy. Stworzymy także podobizny inspektora krokodyla.

 

DESZCZOWA POGODA

24.10 (poniedziałek) ZIMNO, CORAZ ZIMNIEJ – zabawa ruchowa doskonaląca orientację w przestrzeni oraz utrwalająca kierunki: prawo- lewo. Zabawy w parach ćwiczące koncentrację uwagi. Zabawa dydaktyczna ćwicząca myślenie przyczynowo -skutkowe oraz umiejętność wypowiadania się na podstawie ilustracji. 

25.10 (wtorek) JESIENNA SZARUGA – rozmowy na temat jesiennej szarugi oraz sposobów na spędzanie jesiennych dni. Zabawy muzyczne kształtujące poczucie rytmu i wyobraźnię muzyczną. Zabawy ruchowe doskonalące ogólną sprawność ruchową.

W TYM DNIU ZAPRASZAMY  WSZYSTKIE PRZEDSZKOLAKI NA TEATRZYK PT. „ O CHŁOPCU, KTÓRY KIEROWAŁ SIĘ SERCEM”. SPEKTAKL ROZPOCZNIE SIĘ O GODZINIE 9.30

 

26.10 (środa) UBRANIE NA NIEPOGODĘ – zabawy klasyfikacyjne. Wprowadzenie liczby „3” połączone z zabawami matematycznymi. Zabawa badawcza ukazująca właściwości wody. Zapoznanie dzieci z poziomicą, tworzenie własnej oraz sprawdzanie różnych powierzchni pod względem tego czy są równe. Wspólne zabawy w kole mające na celu integrację grupy.

27.10 (czwartek) SKACZEMY PO KAŁUŻACH – zabawa dramowa. Zapoznanie dzieci z piosenką „Jesień malarka” – wspólne zabawy przy piosence. Praca plastyczna polegająca na stworzeniu obrazu malowanego materiałami przyrodniczymi. Zabawy matematyczne utrwalające liczebniki porządkowe.

28.10 (piątek) BARWY DESZCZU – słuchanie wiersza „Cietrzew” i rozmowa na jego temat. Zabawy z zakresu profilaktyki logopedycznej. Sensoryczna droga – zabawy uaktywniające zmysł dotyku. Wspólne zabawy z chustą animacyjną. Praca plastyczna w małych grupach polegająca na stworzeniu sensorycznych chmurek.