Przedszkole – Pingwinki

Bezpieczne wakacje z KącikiemMądrze się odżywiamy dlatego zdrowie i apetyt mamy1. Poznajemy piramidę zdrowego żywienia. Zapoznanie dzieci z grupami produktów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zbudujemy piramidę zdrowego przedszkolaka i nauczymy się jakie produkty w sklepie są eko i fit.

2. Zdrowie na talerzu. Przygotujemy pyszne zdrowe „co nieco”. Nauczymy się rozpoznawać owoce i warzywa, określać ich smak oraz komponować posiłki aby było zdrowo i kolorowo.

3. Woda jako źródło życia. Razem ze Zdrojkiem poznamy wszystkie tajemnice wody. Dowiemy się skąd się wzięła woda w kranie i źródełku. Dlaczego woda morska jest słona a słodka woda nie jest słodka. Poznamy historię uroczej kropelki wody w Kącikowym laboratorium .

4. Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki. Dowiemy się co to są witaminy i gdzie ich szukać. Będziemy zdobywać odznakę tropiciela witamin każdy owoc i warzywo zostaną dokładnie zbadane, nasze bystre oko znajdzie najlepsze źródła witamin.

5. Bal marchewki. W tym dniu wszystkie dzieci ubiorą się w kolory swoich ulubionych warzyw i owoców i razem z Panią Marchewką wezmą udział w balu. Będą konkursy i zagadki, które sprawdzą kto jest Zdrowym przedszkolakiem na medal .Stop! Uwaga ! Niebezpiecznie! –zasad naucz się koniecznie

1. Jesteśmy bezpieczni na drodze, spacerze i wycieczce. Przypomnimy sobie znaki drogowe i zasady poruszania się po drodze jako piesi. Nauczymy się zasad savoir vivre podróżnika.

2.Jesteśmy bezpieczni nad wodą . Nauka pływania zabawy ruchowe na dywanie . Jak należy bawić się z wodą i nad woda aby było wesoła i bezpiecznie- stworzymy Wodny Kodeks , który każdy przedszkolak nauczy się na pamięć. Poznamy pracę ratownika i dowiemy się co to jest WOPR .

3.Bezpieczni w lesie i górach . Dowiemy się jak należy się zachowywać w lesie -Zdobędziemy odznakę przyjaciela przyrody . Czy las może być domem i dla jakich zwierząt na te pytania odpowie nam Leśniczy Borys. Nauczymy się naśladować odgłosy zwierząt i ptaków i tropić ślady . Poznamy pracę ratownika górskiego i dowiemy się co to GOPR .

4.Uwaga nie każdy jest naszym przyjacielem !Każde dziecko ma prawo do szczęścia , miłości i szacunku poznamy Kodeks Praw Dziecka . Dowiemy się komu możemy ufać a komu nie . Poznamy i nauczymy się zasad ,które pomogą nam radzić sobie w trudnych sytuacjach na ,które narażone są dzieci . Obejrzymy bajkę pt „ Czerwony Kapturek „ zastanowimy się nad zachowaniem dziewczynki.

5.Zdobywamy odznakę Ratownika . Dowiemy się jak mamy się zachować w sytuacjach zagrożenia życia /pożar, wypadek samochodowy/ kogo zaalarmować i jak . Nauczymy się numeru alarmowego 112 i dowiemy się kiedy możemy go używać . W tym dniu prosimy o przyniesienie ulubionej pluszowej zabawki –najlepiej misia w celu ćwiczeń udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej .Higiena1.Bakterie nasi przyjaciele czy wrogowie . Dowiemy się gdzie się przed nami kryją i jak z nimi walczyć . Poznamy dobre bakterie w mieszkające w jogurtach i kiszonkach .Co to jest wirus i czy możemy chronić się przed zarazkami .

2. Czyste ręce-poznamy i utrwalimy zasady prawidłowego mycia rąk

Wykonamy doświadczenie ,które pokaże nam gdzie kryje się najwięcej niewidocznego brudu. Stemplowanie dłońmi i palcami praca plastyczna

3.Kubek, szczotka, pasta ,zimna woda …..Nauka prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej . Poznamy pomocników pięknego zdrowego uśmiechu.

4. Mydlarnia – czyli zabawy i doświadczenia z mydłem . w tym dniu będziemy bawić się z bańkami mydlanymi . Wykonamy mydlane laboratorium w którym przekonamy się jak magiczne może być małe mydełko .

5.Higiena wokół nas –cisza , czystość, czyste powietrze bez dymu. Dowiemy się ile czasu powinniśmy spędzać na świeżym powietrzu a ile przed telewizorem . Co zrobić aby w domu było zdrowo i bezpiecznie .Sport i ruch

1.Zabawy i sporty z piłką – W tym dniu poznamy wszystkie dyscypliny sportowe, w których wykorzystywane są piłki. Spróbujemy stworzyć własną dyscyplinę sportową, do której również potrzebna będzie piłka.

2.Fitnes przedszkolaka- dużo radości i zabawy przy dźwiękach muzyki- czyli ZUMBA dla dzieci.

3.Piesza wycieczka do parku lotników zabawy tropiące wśród drzew. W tym dniu odwiedzimy pobliski park lotników, zrobimy piknik, oraz zabawimy się w małych skautów . Nauczymy się bezpiecznie spędzać czas na świeżym powietrzu .

4.Sporty i zabawy letnie – w co bawić się latem, i jak aktywnie spędzać czas, aby było bezpiecznie. Dowiemy się co to są zasady fair play i sportowa postawa. Dowiemy się dlaczego ruch ma taki duży wpływ na nasze zdrowie .

5. Letnia Olimpiada w Kąciku – zorganizujemy zawody sportowe, poznamy dyscypliny leniej olimpiady. Poprzez gry, zabawy i rywalizację nauczymy dzieci , że nie liczy się zwycięstwo -tylko dobra zabawa.O zdrowie dbam , jak to zrobić powiem Wam

1.Poznajemy nasze ciało. – Dziecięca anatomia małego człowieka. Nazwiemy części ciała, dowiemy się co to narządy wewnętrzne i do czego nam są potrzebne.

2. Podróż do krainy zdrowia –dowiemy się jak dbać o zdrowie . Czy zdrowie można naprawić jak się popsuje ? Poznamy kilka niezawodnych sposobów na to aby cieszyć się zdrowiem jak najdłużej .

3.Poznajemy pracę lekarza- szpital pluszowego misia .Poznamy specyfikę pracy lekarza, oraz zorganizujemy w przedszkolu dziecięcy szpital. W tym dniu można przynieść swojego ulubionego pluszowego ” pacjenta”.

4.5 zmysłów zabawy polisensoryczne -Widzimy-słyszymy-dotykamy-wąchamy-smakujemy- jak działają zmysły człowieka?-sprawdzimy to na sobie.

5. Utrwalamy zasady pierwszej pomocy przedmedycznej. W tym dniu poznamy jak ważna jest znajomość pierwszej pomocy, co robić dzwoniąc na 112. przeprowadzimy scenki sytuacyjne, utrwalające prawidłowe zachowanie.Dbamy o bezpieczeństwo naszej planety

1.Poznajemy nasza planetę Ziemię . W tym celu udamy się w jej głąb i zbudujemy kosmiczny statek aby odwiedzić planety układu słonecznego . Dowiemy się jaką moc ma słońce . Nauczymy się bezpiecznie korzystać z kąpieli słonecznych . Przy słonecznej pogodzie będziemy puszczać „lusterkowe zajączki” ćwiczenia motoryczne .

2.Kraina żywiołów –Dzień doświadczeń .Dowiemy się skąd bierze się deszcz, burza , śnieg , grad . Jak unikać zagrożeń związanych z żywiołem wody . Zabawy z wiatrem poznamy jego codzienną ciężką prace .Ogień –nauczymy się zasad które pomogą nam uniknąć z nim kłopotów . W tym dniu będziemy ćwiczyli próbną ewakuacje na wypadek pożaru w naszym przedszkolu .

3.Czy powietrze wokół nas jest zdrowe ? W tym celu udamy się na spacer aby zaobserwować najbliższą okolicę , policzyć drzewa i zobaczyć skąd bierze się smog . Wspólnie zastanowimy się jak możemy zapewnić naszej planecie czyste powietrze.

4. Poznajemy mieszkańców naszej planety zwierzęta . Dowiemy się ,że nie każde zwierzątko można być towarzyszem zabawy . Nauczymy się podstawowych zasad postępowania gdy zaatakuje nas pies . Poznamy sposoby zwierząt radzenia z sytuacjami dla nich niebezpiecznymi .

5.Jak dbać o nasza planetę ? Czy będąc dziećmi możemy uratować Ziemię –stworzymy burze mózgów i wspólnie opracujemy plan ratunkowy . Nauczymy się oszczędnie korzystać z jej zasobów i szanować je. Stworzymy samochód napędzany siłą wiatru .Przypomnimy sobie zasady recyklingu .